Króliki nasze hobby
http://www.forum.e-hodowca.pl/

Mykoplazmoza kur ozdobnych
http://www.forum.e-hodowca.pl/viewtopic.php?f=25&t=606
Strona 1 z 1

Autor:  akul [ 17 lis 2013, 22:19 ]
Tytuł:  Mykoplazmoza kur ozdobnych

Mykoplazmoza jest chorobą powszechnie występującą w stadach kur ozdobnych, przysparzającą wiele problemów hodowcom oraz strat pięknych i cennych ptaków.
Przyczyna choroby: Mycoplasma galisepticum ale też M.synoviae, M.meleagridis i inne.
W obrębie M.galisepticum występuje kilkanaście serotypów różniących się stopniem zjadliwości, dlatego ważne jest aby nie zawlec do stada mykoplazmozy np. z nowo zakupionymi kurami nawet gdy u siebie mamy tą chorobę, gdyż nowy szczep może być bardziej zjadliwy i wywołać ponowny wybuch choroby.

Na mykoplazmozę wrażliwe są wszystkie gatunki drobiu ozdobnego : kury, bażanty, kuropatwy, indyki , pawie, gęsi, kaczki, perliczki oraz gołębie.

Wśród kur najbardziej wrażliwe są rasy japońskie : Yokohama, Minohiki, Ohiki, Totenko, Satsumadori. Z innych ras wrażliwe są kochiny, jedwabiste, czubatki polskie. Stosunkowo odporne są nasze rasy rodzime : Zielononóżka polska, Karzełek polski ? Liliput, a z innych ras: Araukany, Sumatry, Fawerole, Pawłowskie.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez układ oddechowy poprzez kontakt ptaków chorych ze zdrowymi. W układzie oddechowym mykoplazmy namnażają się wywołując stan zapalny , a następnie wraz z krwią rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Do zakażenia może dojść także podczas krycia.

Z uwagi na to, że mykoplazmy namnażają się również w jajowodzie, dochodzi do zakażenia jaj, a w konsekwencji do spadku ich wylęgowości i tak zwanego ?piszczącego jaja? kiedy to osłabione pisklęta nie mają siły wydostać się z jaja podczas kłucia.

Objawy kliniczne: posmutnienie, kichanie, potrząsanie głową, obrzęk i zaczerwienienie powiek, wypływ z otworów nosowych i worków spojówkowych ? jest on bezbarwny, pienisty i kleisty, mogący sklejać powieki, ptaki wówczas są ślepe, przestają jeść, słabną i chudną, dodatkową są prześladowane przez zdrowe kury. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do zapalenia i obrzęku zatok podoczodołowych i gromadzenia się w nich oraz w workach spojówkowych ropnej zawartości. Jeżeli w zakażeniu bierze udział M.synoviae dochodzi do obrzęku stawów skokowych, palcowych i kulawizny. Zakażeniu sprzyjają: zakupy nowych osobników, wystawy, pokazy, brak bioasekuracji. W czasie choroby dochodzi do osłabienia odporności, w wyniku czego ptaki są bardziej wrażliwe na zakażenia innymi zarazkami np.: E. coli, Hemophilus paragalinarum, Chlamydia psitaci, a także wirusami wywołującymi Chorobę gum boro, ILT, IB i inne.

Zapobieganie
1. Bioasekuracja polega na:
- izolacji stada od ptaków dzikich, które są nosicielami mykoplazm (wróblowate, dzikie gołębie, krukowate)
- stosowanie kwarantanny minimum 14 dni przed wprowadzeniem nowych ptaków do stada
- odchów kurcząt w izolacji od ptaków dorosłych
- przestrzeganie czystości, higieny, dezynfekcji zwłaszcza podczas odwiedzin innych hodowców
2. Szczepienia
- zasadą jest, że szczepi się zwierzęta zdrowe i szczepić należy cale stado jednocześnie
- dostępne szczepionki to:
[*] TS-11 ? szczepienie metodą kropli do oka w wieku powyżej 8 tygodnia życia
[*] MYC-VAC ? szczepienie domięśniowe w mięsień piersiowy w wieku 6-7 tyg, które należy powtórzyć po 4-6 tyg
Leczenie
1. Stado podstawowe ? na 2 tyg. przed zbiorem jaj do wylęgu podawać z wodą do picia przez 7 dni jeden z preparatów: Tiamutin, Tetramutin, Tylosulfan, Lynkomycin 110N i Soludox
2. Jaja lęgowe poddać dezynfekcji przed włożeniem do inkubatora jednoprocentowym roztworem preparatu Vircon, przez zanurzenie jaj na 15 -20 sekund
3. Pisklętom od pierwszego dnia życia przez 7 dni podawać Spiracol 7g/1l wody lub inny preparat z punktu 1.
4. Preparaty iniekcyjne do leczenia interwencyjnego: Draxin, Tiamovet, Linco-Spectin, Tylan50, Tylovet L.A.
Jaja i mięso od kur leczonych nie powinny być spożywane przez ludzi.

Literatura:
1. Choroby drobiu, praca zbiorowa pod red. prof. Michała Mazurkiewicza
2. Poradnik drobiarski, dr nauk wet. Hanna Niemczak
opracowałem teks na podstawie wykładu lek. wet. Jerzego Wysockiego (fotki są poglądowe, ze zbiorów lek. wet. Jerzego Wysockiego)

Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 47.36 KiB | Przeglądany 5309 razy ]
myk2.jpg
myk2.jpg [ 64.87 KiB | Przeglądany 5309 razy ]
Komentarz: mykoplazmoza
myk1.jpg
myk1.jpg [ 98.5 KiB | Przeglądany 5309 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/