Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 kwie 2015, 9:50 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2015, 14:35
Posty: 64
Images: 101
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Truskawka
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
NAWŁOĆ :?: - roślina uzanwana za agresora i dosyć masowo tępiona.

Chętnie podyskutuję na temat tej rośliny która obecnie dominuje na wszelkich nieużytkach które wcześniej służyły za pola uprawne dla ludzi. Roślina z rodziny astrowatych przyniesiona do Europy z Ameryki Północnej. Pierwotnie używana jako roślina ozdobna, która wydostała się z przydomowych ogródków. Doskonale się aklimatyzuje i wypiera , kwitnie od lipca do października ( najobficiej od połowy sierpnia do końca września. Obecnie zupełnie zdziczała roślina zasiedlająca głównie nieużytki.
Jej właściwości lecznicze jako rośliny zielarskiej odkryli Indianie w Ameryce Północnej.

WŁAŚCIWOŚCI ROŚLINY w szerszym zastosowaniu:

Nawłocie są cennym źródłem nektaru i pyłku dla pszczół. Podczas pełni kwitnienia można zauważyć jak silnie wabią do siebie owady. Właściwości te zauważyli pszczelarze, którzy postanowili wykorzystać te rośliny jako pożytek dla pszczół, a zarazem przyczynili się do rozpropagowania tych roślin wprowadzając je na tereny własnych pasiek. Badania wskazują że największą wydajność cukrową z 1 ha uprawy wykazały Solidago hybrida (370 kg) i Solidago canadensis (380 kg), natomiast najbardziej pyłkodajnym taksonem jest Solidago hybrida która może dostarczyć 150 kg pyłku z ha. Żywotność pyłku S. gigantea i S. canadensis sięga 100%.Nawłoć jest stosowana w medycynie od XVI w[. Znano jej moczopędne właściwości, zapobiegające powstawaniu kamieni nerkowych. W Stanach Zjednoczonych używana jest w leczeniu ostrego lub przewlekłego zapalenia górnych dróg oddechowych, nawracających przeziębień. Działanie nawłoci jest również moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe i antyseptyczne, stosowane pomocniczo w leczeniu artretyzmu i choroby gośćcowej. Zauważono, że posiada działanie wiatropędne, oraz pozytywne efekty w innych drobnych schorzeniach i chorobach układu pokarmowego
Główne znaczenie w medycynie mają gatunki: S. virgaurea, S. canadensis, S. gigantea, S.graminifolia. Znanym i cenionym gatunkiem w medycynie ludowej jest S. virgaurea, choć ma znaczenie główne w ziołolecznictwie europejskim. S. canadesis i S. gigantea wykazują również efekt obniżenia obwodowego ciśnienia krwi. Substancjami czynnymi zawartymi w tych gatunkach są: flawonoidy (kwercentyna, rutyna, astragalina), garbniki pirokatechinowe, pseudogarbniki (kwas kawowy i chlorogenowy), olejek eteryczny, saponina obojętna, żywice i śluzy. W homeopatii stosowana jest także S. compositum jako roztwór do iniekcji w chorobach nerek i dróg moczowych.Osobiście swoim królikom podaję suszoną nawłoć wraz z sianem, bardzo lubią ogryzać suche listki oraz pogryzać co cieńsze łodygi główne. :)


Załączniki:
nawłoć.jpg
nawłoć.jpg [ 29.78 KiB | Przeglądany 25899 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwie 2015, 19:12 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Roślina lecznicza, trująca może być stosowana w ściśle odmierzonych dawkach i przez określony czas na określoną chorobę. Podobno u krów powoduje gorączkę itd. Dodawanie do siana leku jest dla mnie kontrowersyjne. Zależy jaki gatunek tej nawłoci. Jeden można, inny nie. Ja tam wolę karmić króliki sianem z koniczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwie 2015, 7:37 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2015, 14:35
Posty: 64
Images: 101
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Truskawka
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
W mojej okolicy występują dwa rodzaje nawłoci późna i kanadyjska. Konie na swoim wybiegu mają dość sporo tej rośliny, którą chętnie spożywają .
A co dodawania do siana to chodziło mi raczej o małe ilości które są wmieszane w różnorodne siano składowane w stodole.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS