Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 mar 2013, 22:46 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Wiosna tuż tuż. Pora wziąć się za przygotowania.
Co prawda śnieg jeszcze leży i mróz trzyma, ale można już zabrać się za przygotowanie rozsady.
Tymianek i lebiodka pospolita maja tak maleńkie nasionka, że nie polecam wysiewu prosto do gruntu. Watro zaopatrzyć się w miniszklarenki składające się z plastikowej kuwety i pasującej do niej przezroczystej pokrywki. warto zastosować ziemię ogrodniczą ze sklepu a nie skądkolwiek bo chwasty mogą nam zniweczyć pracę.
Po wysianiu według instrukcji z opakowania ustawiamy na oknie od południowej strony w ciepłym miejscu. Jak przyjdzie prawdziwa wiosna będzie można wystawić na zewnątrz a potem do gruntu.
Z mojego doświadczenia powiem, że wydatnie poprawia to ilość roślin i termin pierwszych zbiorów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2013, 6:37 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Proponuje wysiać jeszcze jeżówkę. Można poszukać jeszcze sadzonek tej rośliny w sklepach ogrodniczych. Liczyłam na to,że i w tym roku w marketach na B. będą te roślinki, ale chyba się przeliczyłam, bo po przeszukaniu wszystkiego nic nie znalazłam :/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2013, 20:31 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
Ja też jej szukam już dwa tygodnie i nie mogę znaleźć, a szukałem w marketach i po sklepach ogrodniczych. Była tylko jeżówka biała, ale to chyba nie to samo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2013, 10:11 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Wiosna się spóźnia. Jeszcze czas na wysiew rozsady. :D

Na pierwszym zdjęciu mini-inspekt. Zawiera trzy (wyjmowane) rzędy po 10 pojemniczków wysokości około 5cm. Ma przezroczystą nakładkę ułatwiającą utrzymanie odpowiedniej wilgotności wewnątrz.

Drugie zdjęcie przedstawia potrzebne materiały. worek ziemi ogrodniczej (do tego inspektu wystarczy około 3l ziemi); torebki z nasionami potrzebnych ziół, oraz mój "wynalazek" (kawałek steropianu wycięty w kształt odzwierciedlający wewnętrzny kształt pojedynczego pojemniczka).
Torebki przedstawione na zdjęciu zawierają niewielkie ilości nasion. Na ten inspekt potrzeba 3-4 Tymianku i 2-3 Lebiodki.

Trzecie zdjęcie przedstawia etap nakładania ziemi do pojemników.
Mnie sprawdza się metoda polegająca na nasypaniu luźnej ziemi do poszczególnych pojemników po sam brzeg. Następnie przy pomocy "wynalazku" ubijam ziemię w każdym pojemniczku. Z reguły po ubiciu pozostaje około 1,5cm do krawędzi.
Nasionka Tymianku czy Lebiodki są mniejsze niż maku. wysiew polega na wysypaniu ich na biały spodek. Wilgotnym palcem nabieramy kilkanaście z nich i nanosimy na powierzchnię ziemi w każdym pojemniczku indywidualnie.
Na Opakowaniu nasion powinna być informacja o głębokości wysiewu. Dla Tymianku jak i Lebiodki (Oregano) jest to 0,5cm.

Po sprawdzeniu nakładam delikatnie na nasiona odpowiednią ilość ziemi i delikatnie ubijam "wynalazkiem".
Cała operacja zajmuje około 10-15minut.

Pozostaje zwilżenie ziemi, przykrycie i na parapet okienny w ogrzewanym pomieszczeniu.
Sprawdzanie i podlewanie co kilka dni.
OSTROŻNIE z podlewaniem
Można wypłukać ziemię, więc najlepiej sprawdza się polewanie przez łyżeczkę od herbaty.

Życzę powodzenia w uprawie. :D


Załączniki:
wysiew.jpg
wysiew.jpg [ 81.93 KiB | Przeglądany 10299 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2013, 13:07 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Nasiona jeżówki purpurowej można nabyć w Obi. Szukajcie Rudbekii purpurowej (Rudbeckia purpurea L.).

PS. na allegro można znaleźć wszystko ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwie 2013, 20:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Ziółka wzeszły.
Pora na Hartowanie. Skrzyneczki od wczoraj są na "wybiegu". Na noc zamknięte stoją w zacisznym miejscu. W dzień otwarte wystawione za słoneczko.
Miejsce na parapecie zajęła kolejna skrzyneczka z sadzonkami Plektrantusa. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2013, 10:06 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Minęła polowa czerwca. Pora na zbiory ziół.
Tymianek w tym roku osobiście zmarnowałem wycinając wiosną zbyt nisko, Musze więc nadrobić lebiodką.
Jak widać na zdjęciach trzyletnie rośliny dość bogato rosną. Z około 10 roślinek można zebrać kosz taki jak widoczny na zdjęciu.
Do zbiorów idealne są nożyce krawieckie. Po odcięciu pędów tniemy je na kawałki po 4-5 cm nad koszem. Po wysuszeniu ułatwi nam to zaparzanie "herbatek".
Zbiór lebiodki jest możliwy do jesieni, tak więc jeszcze co najmniej dwa razy po takim koszu wysuszę.

P.S.
To co widać to jeden rząd. Po prostu tak szeroko się rozrasta.


Załączniki:
20120520034-crop-horz.jpg
20120520034-crop-horz.jpg [ 169.57 KiB | Przeglądany 10107 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 cze 2013, 14:52 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Yeti jeśli nie widzisz innego sensu w rozdrabnianiu ziół przed suszeniem jak tylko ułatwienie sobie roboty przy parzeniu to tego absolutnie nie rób. Rozdrabniać to można, ale materiał na kiszonkę. Jeśli coś ma schnąć i zachować jak najwięcej swoich wartości musi być jak najmniej uszkodzone. Rozdrabniając rośliny zielarskie uszkadzasz ich tkanki i doprowadzasz do tego, że wiele z pożądanych substancji ucieka.
Cięcie roślin nożycami to też średni pomysł, najlepiej robić to nożem tnąc każdą roślinkę osobno. W ten sposób łatwiej jest tak uciąć aby roślinie było lepiej wyrosnąć po tym i nie zbierać mniej wartościowego surowca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2014, 8:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Odświeżam temat. Będzie łatwiej gadać.

Przy okazji odpowiem Ewie. :D (bo przegapiłem jej post wcześniej, a dobrze pisze!).
Cięcie nożycami bardzo ułatwia mi zbiór ale także zbieranie potem wysuszonych z siatek. Staram się tak ciąć żeby nie uszkadzać liści, a jedynie ciąć pędy na mniejsze kawałki. Listki jak najbardziej staram się zachować w całości.
Przy miecie wręcz tnę mniejsze kiście omijając liście, To tylko wierzchołkowe części. Te dolne, duże liście obrywam.
Bazylia obrywane liście, bez nożyc.
Tymianek całe gałązki. Za drobne do ciecia na kawałki.

Pozyskując tnę nad ziemią cały krzew. Pryz drugim zbiorze tnę wyżej i tak za każdym razem, żeby nie zbierać tych podeschniętych pędów wcale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS