Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 wrz 2012, 13:52 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Czytając posty na forum odnoszę wrażenie że wszyscy dbamy o higienę, zdrowie i dobre samopoczucie naszych królików. Moje pytanie dotyczy nie tyle samego czyszczenia klatek, ile tego, co robicie z królikiem/ królikami z czyszczonej klatki ? Ja mam zrobioną taką mniejszą, przenośną klateczkę i na czas czyszczenia oczka wkładam do niej króliki. Trochę mi się to kłóci z dbałością o przestrzeganiu rozprzestrzeniania chorób, a to dla tego, że klateczkę tą odwiedzą podczas czyszczenia klatek wszystkie moje króliki. Klateczkę tą zawsze odkażam rapicidem przed i po czyszczeniu klatek. Oczywiście nigdy nie włożyłbym tam królika z widocznymi objawami chorobowymi, ale choroba może już być, choć objawów jeszcze nie widać. Zastanawialiście się kiedyś nad tym ? Czy może inaczej rozwiązujecie ten problem ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2012, 14:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Ja albo wkładam królika do skrzynki albo zostawiam go w klatce. Zależy. Jak królik ma dużą klatkę i siedzi w niej sam to go nie wyciągam a jak ma mniejszą i mi się pałęta to wkładam do skrzynki. Ze skrzynki nie zdąży mi uciec bo za nim obada teren to już z powrotem jest w klatce, bo mam je tak zrobione, że wywalanie gnoju zajmuje jakieś 2 do 3 minut.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2012, 21:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
napisze coś dzisiaj mija 6 dzień od ostatniego sprzątania , w klatkach , w których jest więcej sztuk trzeba by było sprzątnąć , ale w klatkach z mniejszą obsadą jest OK , z uwagi na to ,że cały czas pracuje nie dałem rady oczek mam 82 , sprzątanie odbędzie się w poniedziałek oczywiście nie wszystkich tylko tych z większa obsada a pozostałe pojedyncze sprzątane będą w połowie tygodnia , a kolejne sprzątanie odbędzie się za tydzień do czego dążę , kiedyś przy mniejszej ilości klatek sprzątałem wszystkie klatki jednocześnie a teraz tego nie robię. Klatki sprzątam w zależności od potrzeb . W okresie letnim klatki z większą obsada nawet co 3 dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 paź 2012, 4:20 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
To teraz ja napiszę jak to u mnie wygląda:
Oczka klatek sprzątane są co 7 dni, czyszczone szpachelką oraz zamiatane zmiotką.
Raza na 2-3 miesiące klatki gruntownie opalam palnikiem gazowym i dezynfekuję Virkonem
Po każdym sprzątaniu przed położeniem ściółki posypuję Lubisanem a po 3 dniach robię to znowu ale tylko miejsca gdzie królik zostawia odchody na ściółkę.
Metoda moja wydaj mi się skuteczna bo kto by nie przyszedł w pobliżu klatek stwierdza że tu cytuję " nic nie czuć że są króliki"; i oto własnie mi chodziło aby nie było zapachu a króliki miały sucho w swoich oczkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2012, 20:29 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Pajo i zazon każdy z nas ma jakiś system czyszczenia klatek, ja robię podobnie jak zazon, jednak bardziej mi zależy na odpowiedzi, co robicie z królikiem / królikami, ze sprzątanego w danej chwili oczka, gdzie je w tym czasie przetrzymujecie. Pytanie dotyczy bardziej sprawy rozprzestrzeniania chorób w w naszych hodowlach, a nie w okolicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2012, 21:52 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Sprawa dość poważna, bo o ile choroby układu pokarmowego nie rozprzestrzeniają się tak łatwo, to np. świerzbowce już tak.
jak do tej pory mając dwa metalowe kosze bylem zadowolony z rozwiązania polegającego na wkładaniu królika do jednego z nich, o tyle po pytaniu "Starydolar-a" już taki dumny z pomysłu nie jestem.
Co prawda, na ubraniu czy narzędziach do sprzątania, pewnie także przenoszę "coś-tam", ale to nie powód by lekceważyć problem.
Nie bardzo widzę inną możliwość niż umieszczenie królika w takim koszu, bo puszczenie luzem niczego nie rozwiąże.
Te moje kosze maja wstawione do środka coś w rodzaju kuwety z listew i płyty OSB. Przymierzam się więc do wymiany tejże kuwety na zrobioną z blachy.
Myślę, że łatwiej i skuteczniej będzie mi je dezynfekować. Pewnie nie po każdym króliku, ale po każdym sprzątaniu na pewno.
Mam jeszcze całe opakowanie sody oczyszczonej i chyba pora wreszcie zacząć używać właśnie do tego celu bo w oczkach mi się na razie nie przydaje.
Nie powinno być problemów z opryskaniem, zwłaszcza że cały kosz metalowy, ocynkowany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2012, 10:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
starydolar pisze:
Pajo i zazon każdy z nas ma jakiś system czyszczenia klatek, ja robię podobnie jak zazon, jednak bardziej mi zależy na odpowiedzi, co robicie z królikiem / królikami, ze sprzątanego w danej chwili oczka, gdzie je w tym czasie przetrzymujecie. Pytanie dotyczy bardziej sprawy rozprzestrzeniania chorób w w naszych hodowlach, a nie w okolicy.

U mnie królik przenoszony jest do klatki siatkowej 3 piętrowej po wyczyszczeniu 3 oczek a potem dezynfekuję ja Virkonem czekam 15 minut i kolejne 3 oczka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS