Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 gru 2012, 21:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Podobno podnosi się poziom Hodowli w Polsce. Nie wiem czy to prawda, ale mam taką nadzieję. :D
Rodzi się wiec pytanie, czy coraz bardziej podnoszone wymagania na Wystawach co do wyglądu królika muszą skutkować eliminacją z dalszej hodowli tych "troszkę słabszych"?
Czy wszystkie wady, biorąc pod uwagę ich stopniowanie, muszą dyskwalifikować królika?
A może jest tak, że Wystawa rządzi swoimi prawami "konkursu piękności"?
Moim zdaniem tak jest i tak Powinno Być. Królik na Wystawie reprezentuje nie tylko swoje walory ale także wiedzę i umiejętności Hodowcy. I tak np. tylko kwestią czasu gdy codziennością stanie się 7 punkt w Karcie oceny. to jest przygotowanie zwierzęcia.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że geny królika a nawet rodzaj diety nie maja najmniejszego wpływu na liczbę przyznanych punktów.

Moim zdaniem królik do Hodowli nie musi być "Królikiem Sportowym", czyli tym przygotowywanym na Wystawę,
Dobrze jak jest, ale nie musi. Są pewne "wady", słusznie wyłapywane przez Sędziów, które można "wybaczyć" królikowi zostawionemu do rozrodu.

Co więc myśleć o Naszych królikach które dostaną 93pkt?
Jest powód do zmartwienia? Do zlikwidowania całego stada i zakupu nowych?
A może jest tak, że te 2-3 punkty królik stracił ze względu na Nasze błędy. Błędy żywieniowe na przykład.
Może ujawnione "wady" wcale nie dyskwalifikują królika?
Może warto dalej pracować nie zważając na te 93pkt, które nawiasem mówiąc i tak świadczą że królik jest "bardzo dobry".


P.S.
Temat nie ma służyć negowaniu ocen Wystawowych, deprecjonowaniu ocen Sędziowskich itp.
Ma służyć poszerzeniu mojej, a jak chcecie także Waszej :D , wiedzy jak dobrać królika do rozrodu. Jak dochować się "Championów" :D nie licząc jedynie na kupione króliki z ocenami po 96,0, co z resztą rzadko przynosi spodziewane skutki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2012, 21:44 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Jeszcze w sumie powinno być dopisane, że królika nie powinno się skreślać po jednej ocenie, jednej wystawie. Przecież królik jest oceniany na tyle pkt na ile zasługuje w dniu wystawy. Ile razy jest tak, że królik na jednej wystawie dostaje 93pkt a na następnej dostać może 95. To dojdzie lepsza sprężystość to można wagę podciągnąć i za wszystko dochodzą nam pkt. Tak samo króliki zerowane na wystawach nie powinny być automatycznie odrzucane z hodowli. Dajmy na to królika, który normalnie by był oceniony na 96pkt, ale ma złamany ogon i dostaje na wystawie 0 i co on nie nada się do dalszej pracy hodowlanej? Wg mnie ocena powinna pomagać w doborze królików do hodowli a nie być jakimś priorytetem.
Sam mam w swojej hodowli króliki KC, które dostały noty od 93 do 94,5 pkt, ale na dzień wystawy żaden nie miał sprężystości i kolor też był słaby, na dzień dzisiejszy sprężystość jest już dość ciekawa a kolor powoli bo powoli, ale się ulepsza i co takie króliki należy zabić i zaczynać od nowa? Lepiej chyba jest dokupić coś lepiej wy kolorowanego i o lepszej sprężystości, odpowiednio pokrzyżować i mieć fajne króle.
Jedyne króliki, które powinny być usuwane z hodowli to wg mnie takie, które mają poważne wady niedopuszczalne. Jak np u KC przenoszenie białych pazurków czy przebarwienia włosa w górnej partii grzbietu. Z każdym innym królikiem, który nie przekazuje dalej wady genetycznej da radę pracować i można się dochować fajnych królików.
I tak na koniec jeszcze. Czy nie lepiej dochodzić własną pracą do oceny 96pkt tylko kupnem od razu "ideałów" i po jednym wykocie liczyć, że pojedzie się na wystawę i będzie się mieć same "ideały". Dla mnie lepszą frajdą jest dochowanie się samemu czegoś porządnego niż kupowanie "ideałów".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2012, 21:46 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 paź 2012, 17:31
Posty: 37
Images: 33
Lokalizacja: Kutno
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Kutno
Województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
No dobrze więc co robimy z królikami które dostały 93 pkt przecież to nie wyrok jak już wspominaliśmy ?

czy powinniśmy od razu go wymienić na innego czy właśnie co dalej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2012, 21:49 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Ja takie króliki trzymam dalej i szukam do nich takiego królika żeby zapełnić nim braki u tych królików co już mam. Tak jak pisałem jak ma słaby kolor i małą sprężystość to lepiej kupić coś co ma dobry kolor i lepszą sprężystość pokrzyżować i zobaczyć co z tego wyjdzie. Zabijanie od razu to dla mnie jest dziwne, ale każdy robi jak uważa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2012, 21:49 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 paź 2012, 17:31
Posty: 37
Images: 33
Lokalizacja: Kutno
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Kutno
Województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Troszkę się spóźniłem ze swoim wcześniejszym postem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2012, 21:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
A więc tak.
Ocena z wystawy Pomaga. I to bardzo pomaga. Jak wiecie Sędziowie podają nie tylko wady ale i to co dobrego zauważą.
Tylko z tym pomaganiem to jak z podpowiadaniem w szkole. Ten przy tablicy musi cokolwiek wiedzieć by podpowiadający miał szansę mu pomóc. :D
Jak Hodowca NIC nie wie to i podpowiedzi na karcie nic mu nie mówią. Czyta wtedy tylko ostateczną ocenę. pól biedy jak chodzi o królika do zakupu, bo najwyżej przepłaci. Problem jak to są karty oceny jego królików.

Nie możemy jednak wymagać, by ta pomoc Sędziów polegała na tolerowaniu nieprawidłowości. Obniżają punkty albo i nawet zerują z podaniem dlaczego. Powinniśmy wiedzieć czy to co wpisał Sędzia dyskwalifikuje królika do rozrodu czy świadczy jedynie o nie spełnieniu "Wymogów Wystawy".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 gru 2012, 23:57 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Za złamany ogon dostajesz ocenę NO , nie ( 0 ) . To jest dla ciebie nauka aby takiego królika nie zawozić na wystawę . po co płacić klatkowe za takiego królika ? , zawieś innego bez ogona złamanego to będziesz miał ocenionego. Każdy królik może mieć inne oceny na różnych wystawach , jak te różnice są w określonych rubrykach to należy się zastanowić czy to nasze zaniedbanie i nieprzygotowanie czy też naturalne czynniki typu wylinka która odbija się na ocenie czasowo .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS