opis rasy zaczerpnięto z
www.woliera.comPochodzenie: Polska
Charakterystyka: Oryginalna rasa polska, uszlachetniona dla warunków ekstensywnych hodowli. Barwa skóry żółta. Nieśność jaj 160 z białą aż do kremowej skorupką, min ciężar jaj lęgowych 56g.
xxxx
Waga do 12m-cy (kg)
Waga powyżej 12m-cy
Obrączka
Kura
1,3~2,4
(pożądana 1,6~1,9)
1,5~2,7
(pożądana 1,8~2,2)
16
Kogut
1,6~2,7
(pożądana 1,9~2,2 )
1,9~3,1
(pożądana 2,2~2,6)
18
1.Typ rasy:
Ptak typu lekkiego do średniego, z niezbyt długim, walcowatym korpusem i średnio długim ogonem. Występuje tylko jako ubarwienie kuropatwiane.
Cechy Koguta
? Głowa: średnio duża.
? Dziób: średnio długi, stosunkowo mocny, lekko wygięty, barwa ciemnego rogu.
? Grzebień: liściasty, średnio duży z 6-8 prawidłowo wyciętymi ząbkami z chorągiewką lekko przedłużającą linię tyłu, nie powinien ciasno przylegać.
? Oblicze: czerwone
? Zausznice: czerwone, małe, półdługie, lekko pogrubione, Duże Dzwonki: średnio długie, dobrze zaokrąglone.
? Oczy: czerwone
? Korpus: niezbyt długi, walcowaty, lekko podniesiony, zaokrąglony.
? Plecy: niezbyt długie, sze3rokie na całej długości z boku zaokrąglone, do tyłu lekko pochylone bardzo dobrze wykształconym siodłem, w przejściu linii pleców w ogon widoczne jest załamanie.
? Pierś: pełna, mocno pochylona, stosunkowo wysoko noszona.
? Brzuch: dobrze rozwinięty, pełny
? Szyja: średnio długa, wyprostowana, z bogatymi upierzeniem opadającym na ramiona.
? Dzwonki i zausznice grube, chorągiewkowate
? Korpus trójkątny
? Pierś płaska
? Nogi długie, grube, łupkowate, żółte
? Szyja słabo upierzona
? Skrzydła opuszczone
? Ogon krótki lub zbyt długi ogon, prostopadle lub nisko noszony, zwarty.
? Skrzydła: średnio długie, z szerokimi lotkami, ciasno przylegające, noszone równolegle do linii pleców.
? Gruba głowa
? Dziób długi, smukły
? Grzebień bardzo duży, gruby, chorągiewka przylegająca do tyłu.
? Ogon: średnio długi, szeroko osadzony pod kątem 50- 75 stopni, częściowo rozwarty, z niezbyt długimi, dużymi sierpówkami. Stopy: średnio długie, raczej drobne, ciemno zielone.
? Nogi: postawa średnio wysoka Uda: stosunkowo silne, dobrze widoczne, przylegające
? Upierzenie: szerokie, dobrze przylegające, bez poduszek
Rasowe cechy kury:
Co do głównych cech jest zgodna z kogutem aż do cech charakterystycznych dla płci. Jest mniejsza, ma grubszy korpus i bardziej rozbudowany brzuch. Ma mniejszy grzebień, wyprostowany. Ogon ma wyraźnie rozszerzony, noszony pod kątem 50- 60 stopni. Duży błąd: duży , mocno pochylony grzebień, całkowicie rozwarty ogon, prostopadle lub nisko noszony ogon.
Ubarwienie: kolor nr K 010- kuropatwiany
Duże Błędy:
U koguta jaśniejsze złoto żółte pokrycie szyi i siodła, mało wyraźny rysunek trzonów piór lub jego brak, brąz na piersiach, bokach i udach.
? U kury ? całkowicie czarna lub złota głowa, przeważający rysunek w pokryciu szyi, zlewające się z tłem ?opieprzenie? w górnych partiach płaszcza, jasne obramowanie piór pleców i siodła, wyraźna rdza na końcach skrzydeł, białawe podłoże piór (dolne części).
Kogut: Głowa ciemno-czerwona, pokrycie szyi ciemno złotoczerwone z wyraźnym czarnym rysunkiem trzonów piór, ramiona i plecy szkarłatnie czerwone, końce skrzydeł szkarłatno czerwone z poprzecznie czarnym metalicznym połyskiem, pokrycie siodła złoto czerwone, z czarnym rysunkiem trzonów piór, pierś, boki i uda czarne, brzuch szaro czarny lotki I ? go rzędu czarne, w większości z wąskim ciemno brązowym obramowaniem wewnętrznej chorągiewki piór, lotki II- go rzędu mają wewnętrzne chorągiewki piór czarne a zewnętrzne brązowe, na złożonym skrzydle brąz tworzy trójkąt, ogon czarny z zielonkawym połyskiem.
Kura: Głowa złoto-czerwona z rysunkiem czarnych trzonów piór, pokrycie szyi złoto żółte z szerokim czarnym rysunkiem trzonów piór. Płaszcz ? pióra na plecach, w siodle i w pokryciu ogona i na końcach skrzydeł ciemnobrązowe z jaśniejszymi końcami i drobnym czarnym ?pieprzem?, który równomiernie pokrywa chorągiewki poszczególnych piór aż do ich krawędzi, pióra na piersi są ciemno łososiowo- czerwone zmieszane z jaśniejszymi, na bokach piersi mają przeważnie brązowawe końce, uda i brzuch szare, lotki I ? go rzędu mają wewnętrzne chorągiewki czarne lub szaro- czarne, a zewnętrzne brązowe czarno ?opieprzone?, sterówki czarne.
Błędy wykluczające:
u koguta jaśniejsze złoto żółte pokrycie szyi i siodła, mało wyraźny rysunek trzonów piór lub jego brak, brąz na piersiach, bokach i udach.
U kury ? całkowicie czarna lub złota głowa, przeważający rysunek w pokryciu szyi, zlewające się z tłem ?opieprzenie? w górnych partiach płaszcza, jasne obramowanie piór pleców i siodła, wyraźna rdza na końcach skrzydeł, białawe podłoże piór (dolne części).