Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 maja 2013, 16:50 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Historia ? pochodzenie
Karzełek Polski
,, Polski królik ? karzełek jest przemiłym zwierzątkiem o pięknym ,białym futerku .O pochodzeniu tych gryzoni mamy sprzeczne wiadomości. Znany Francuski hodowca królików M. Meslay twierdził iż polski królik to rezultat selekcji królików holenderskich .W Chenevard zaś kwalifikuje się to zwierzątko, jako odmianę rosyjskiego . Ze swej strony mamy prawo przypuszczać iż polskie króliki pochodzą od pospolitych w naszym kraju albinosów , udoskonalonych przez poszczególnych hodowców i odnośnie kluby , zwłaszcza w Anglji . W szczególności mógłbym wskazać na ,, National Polish Rabbit Club ?? który pracuje nad ulepszeniem tej rasy .
Niemcy, tępiąc wszędy polskość, pospieszyli ze zmianą nazwy ,, polskiego królika ?? na ,, hermelin ?? to jest - gronostaja , a za nimi nową nazwę przejeli tylko niektórzy niestety ?. polscy hodowcy. Cały świat natomiast zna te piękne gryzonie pod ich właściwą nazwą ( Lapin polonais : Polish Rab) . Że poslki królik daje nadzwyczaj cenne futerko, które imituje gronostajowe , to jeszcze nie znaczy aby pozbawić to zwierzę ogólnie przyjętej nazwy . Prócz tego gronostajowemi królikami nazywają się króliki rosyjskie i dlatego ten nowy przymiotnik , niepoprzedzony rzeczywistą nazwą rasy , może wprowadzić w błąd każdego , kto się zainteresuje tą rasą ??

Cdn.

na podstawie książki z 1929 r Maurycy Trybulski - Króliki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2013, 19:54 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Dodatkowy link do stron dotyczącego Polskiego królika z czasów teraźniejszych .
http://www.britanniapetites.com/history.htm

Wzorzec : http://www.gallagherandsmithey.co.uk/rabbits.html
galeria : http://www.gallagherandsmithey.co.uk/rabbits.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2013, 19:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 22:33
Posty: 139
Images: 29
Lokalizacja: woj. śląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Częstochowa
Województwo: śląskie
Płeć: Kobieta
Hermelin i karzełek Polish to dwie różne rasy , wystarczy porównać zdjęcia (budowę), a sam do tego dojdziesz, do tego Polish na Polskie tłumaczenie powinno brzmieć diamentowy nie Polski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2013, 20:08 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Jesteś pewna, że to dwie różne rasy?
Czemu więc w czeskim wzorcu pod zdjęciem jest wpis
HERMELIN (He)
SK: Hermelin
D: Hermelin
GB: Polish?

Co do znaczenia słowa Polish. Jednym z nich jest "Polski" innym "połyskliwy".
Zastanawia mnie jednak co skłoniło Brytyjczyków by w białym króliku, akurat w nazwie, doszukiwać się tego połysku?
Gdybym sam miał nadawać nawę w życiu nie wpadł bym by wyeksponowywać w nazwie akurat połyskliwość. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2013, 20:19 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Ja tam nie wiem... ale jak dla mnie kontynentalne hermeliny znacznie różnią się od brytyjskiego polisha. Nie hoduje ich, wiec nie ma dla mnie większego znaczenia czy ktoś ich wrzuca do jednego worka czy nie, ale zastanowiłabym się czy to aby na pewno ma sens. Te króliki są poprowadzone w całkiem inną stronę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2013, 20:35 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
No widzicie, ja starej daty jestem i nie jest mi wszystko jedno. :D
Pewnie tak jest, że przez tyle lat Hodowla królika nazywanego Hermelinem poszła w innym kierunku niż Hodowla rasy nazywanej w Wielkiej Brytanii Polish.
Temat interesuje mnie raczej z historycznego punktu wiedzenia. Jeśli faktycznie w W. Brytanii słowo Polish rozumiane jest w znaczeniu "Polski" było by to pewnego rodzaju dowodem, że słowa o przywłaszczeniu rasy i zgermanizowaniu jej (co w tamtych czasach było nagminne) są prawdą.
A jeśli tak, to podajcie mi chociaż jeden powód, że nadal mamy używać niemieckiego nazewnictwa.
Dla przyzwoitości powinniśmy chociaż sprawdzić jak było.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2013, 6:10 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Dla mnie też jest znaczenie czy hermelin wywodzi się od Karzełka Polskiego czy nie , wygląda on teraz inaczej ale większość królików znacznie odbiega wyglądem od tych co dzisiaj widzimy . Zmiany nazw królików , przywłaszczanie sobie ich to zakłamanie . Kłamstwo często powtarzane prawdą się staje .W dalszej części napiszę jak wyglądał wtedy królik Karzełek Polski . Może ktoś ma inne materiały o tym króliku to proszę o wstawienie na forum .
Darek teoria o połysku jest raczej błędna , słyszałem o niej lecz większość materiałów ją eliminuje , być może to inna interpretacja . Tak samo jak są dwie wersje śmierci Pana Maurycego Trybulskiego .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2013, 9:13 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Źle mnie zrozumieliście... miałam na myśli, że to co tam ostatecznie sobie ustalicie nie ma na mnie wpływu.
To teraz tak, Yeti, bo Ty masz hermeliny... co byś powiedział na to aby skojarzyć swoje króliki z tymi brytyjskimi?
Problemem jest to, że polish to po angielsku i polerowany i polski.
Nie wiem czy powinno się mówić o przekłamaniu na takim etapie wiedzy. "Kłamstwo" to stwierdzenie, a nie mając 100% pewności nie powinno się go używać.

Fragment z Niedźwiadka, w książce "Zasady hodowli królików":
Biały polski karzeł. Mimo nazwy "polski" jest to rasa wyhodowana w Anglii w latach 1860-1870, wyprowadzająca swój rodowód z rasy holenderskiej lub rosyjskiej (himalajskiej). Charakteryzuje się zwięzłą budową o szerokiej głowie i krutkiej szyi. Uszy są krótkie, do 5 cm, osadzone blisko siebie. Króliki te występują w dwóch biało umaszczonych odmianach, białej albinotycznej i białej leucystycznej z niebieskimi oczami. [...]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2013, 18:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Bardzo przepraszam, ale ja tu "niczego nie ustalam". :evil:
Nie mam ciągot do narzucania nikomu własnego zdania w tej kwestii, ale też nie widzę powodu tłumaczyć się, że interesuje mnie HISTORIA rasy jaką posiadam.
Paweł zacytował publikacje wydaną w okresie gdy sama rasa jak i zmiana jej nazwy była tematem aktualnym.
W odpowiedzi padają jakieś stwierdzenia, przekazywane jak głuchy telefon z ust do ust.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2013, 8:58 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Pan Maurycy Trybulski osobiście hodował Karzełka Polskiego , opisuje go jako nadzwyczaj żywe , miłe szybko rosnące i dojrzewające. Jedyną wadą jaką miały jego zdaniem to wielkość .
Waga wg wzorca od 1,25 kg do 1,75 kg przy czym preferowana była 1,5 kg .,, Głowę powinien mieć wydłużoną , nie oddzielającą się na oko od tułowia . Nosek dobrze zaokrąglony .Oczy duże , wypukłe o biało-czerwonej tęczówce .( albinos ) Uszka króciutkie 7cm długości , przejrzyste proste z lekka ku tyłowi pochylone, dość szerokie u osady i zaostrzone ku górze nie stykające się ze sobą. Zewnętrzna strona uszu jest pokryta krótką sierścią wewnętrzna goła .
Szyję ma krótką i grubą , podgardla nie ma . Piersi dobrze rozwinięte .Tułów dość krótki i krępy , uda szerokie zaokrąglone .Skoki cienkie przednie znacznie krótsze niż tylne .Futerko ma sierść krótką i lśniącą .Umaszczenie śnieżno ? białe .?



Są zdania że królik został stworzony w Anglii przez hodowcę angielskiego w czasie trwającego Powstania Listopadowego i na uczczenie tego wydarzenia hodowca nadał nazwę Karzełek Polski . Są osoby które takie materiały ponoć widziały w starych czasopismach , ja do nich jeszcze nie dotarłem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS