Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 29 kwie 2024, 0:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 wrz 2012, 21:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
"Nazwa: Tylbian

Skład: Tylosinum tartaricum 11,0 g Vehiculum ad l00,0g

Właściwości farmakologiczne:
Tylozyna należy do grupy antybiotyków makrolidowych i stosowana jest wyłącznie u zwierząt. Mechanizm działania (bakteriostatycznego lub bakteriobójczego) polega na hamowaniu syntezy białek w komórce bakteryjnej. Posiada ona szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego, zwłaszcza wobec bakterii Gram dodatnich (Staphylococcus sp., Streptococcus sp., Erysipelothrix insidiosa, Corynebacterium sp., Clostridium sp.) a także szeregu drobnoustrojów Gram ujemnych (Campylobacter, Neisseria sp., Actinobacillus sp., Spherophorus necrophorus), krętków (Vibrio coli, Treponema hyodysenteriae), chlamydii oraz większości mykoplazm (M. gallisepticum, M. hyopneumoniae, M. hyorhinitis, M. agalactiae). Nie działa natomiast na drobnoustroje z rodziny Enterobacteriaceae, w tym na Escherichia i Salmonella sp. Tylozyna wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po podaniu enteralnym uzyskuje maksymalne stężenie w krwi po 2-4 godz.
Uwaga
opis za: http://www.biowet.com.pl

Okres karencji:
Tkanki jadalne kur 9 dni, indyków, świń 5 dni, cieląt 14 dni. Nie stosować u niosek jaj konsumpcyjnych.

Wskazania:
Infekcje powodowane przez drobnoustroje wrażliwe na tylozynę w tym zwłaszcza: mykoplazmoza i spirochetoza u drobiu, zakaźne zapalenie zatok u indyków, zapalenia układu oddechowego (bronchopneumonia) u prosiąt i cieląt, pastereloza, zakaźne zanikowe zapalenie nosa, dyzenteria u świń zapalenie żołądka i jelit u psów, lisów i kotów, panleukopenia kotów.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na tylozynę.

Działania niepożądane:
W wysokich terapeutycznych dawkach, preparat może być niekiedy powodem przemijającej osutki, biegunki, bądź wynicowania prostnicy u świń.

Interakcje:
Tylozyna nasila działanie pochodnych kumaryny, alkaloidów sporyszu i glikokortikoidów. Należy unikać podawania jej z preparatami naparstnicowymi, linkomycyną innymi antybiotykami bakteriobójczymi. Działa synergistycznie z sulfametoksazolem i ryfampicyną
Opakowanie: pudełka
Producent: Vetoquinol Biowet"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zamieszczam opis tego leku który sam stosuję w przypadku "Zespołu jelitowego" czyli tzw. brzuszków.
Jestem bardzo zadowolony z tego leku. Jak dotychczas nie zawiódł mnie. Jego zaletą, jak dla mnie, jest także jego postać czyli drobne granulki. W przeciwieństwie do leków w płynie, nie jest go tak łatwo zabrudzić przy pobieraniu z opakowania.

Zalecone mi przez weterynarza dawkowanie to 1 gram na 10 kg królika.
Dla ułatwienia dodam, że 1 gram to jest 1,5 ml w strzykawce 10ml.
Po wyliczeniu ile leku potrzebuje jednorazowo wsypuję do strzykawki, wkładam tłoczek i nabieram wodę w celu rozpuszczenia.
Lek trudno się rozpuszcza, doradzam użycie dobrze cieplej wody.
Dawkowanie to: raz dziennie przez trzy dni. Jeśli jest taka konieczność to po dwóch dniach przerywy, kolejne trzy dni.

Zwróćcie uwagę na działania uboczne. Chodzi o biegunki. Nie jestem w stanie powiedzieć na ile wywołuje je lek, ale po pierwszej dawce występują, co moim zdaniem przy tym schorzeniu jest korzystne. Królik szybko wraca do zdrowia Ostatni przypadek to 4 mies BOS, po 6 dniach praktycznie nie widać objawów w zachowaniu i wyglądzie, brak specyficznego zapachy kału. Może w 2 na 10 przypadkach konieczna była druga seria leku.

Weterynarz zapewnił mnie o skuteczności tego laku w przypadkach chorób układu oddechowego.

Uwaga!
Stosując się do zaleceń Weterynarza, nie ma mowy o stosowaniu nazwijmy to "profilaktycznym", np przy odsadzaniu.


Ostatnio zmieniony 11 wrz 2012, 22:16 przez Yeti, łącznie zmieniany 3 razy

Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18 wrz 2012, 7:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Odnośnie dawkowania tego leku czy po rozpuszczeniu w strzykawce podajesz ten lek do pyszczka każdemu z królików czy do poidła np. kulkowego?


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18 wrz 2012, 8:43 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Do pyszczka. Niestety królik przy tym schorzeniu raczej nie chce pić. zamiast się zastanawiać czy wypije i ile tego leku przyjął wolę strzykawka 2ml podać i mieć pewność.
Niestety mam już duże doświadczenie w takim podawaniu leków. Nawet kórtkę tylko do tego, bo drapią i czasami brudzą. :cry:


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS