Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:19

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 mar 2014, 22:08 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(17)
Teraz kolej na zabudowę tylnej ściany.
Jak pisałem używam OSB więc na zdjęciu po lewej widać pas płyty (tym razem o grubości 16mm). Starałem się do dopasować do dolnej listwy tak by nie było szczeliny. U góry natomiast zostawiłem szczelinę na jakieś 3mm jako mikrowentylację.
Widoczna jest także "rynna wykonana z połówki rury kanalizacyjnej PCV o średnicy 75mm. Można większa jak ktoś chce. Na długich klatkach daję 100mm.
Na zdjęciu po prawej widać wkręty mocujące "rynnę". Nie trzeba renajz podtrzymujących.
Trzeba zdecydować w która stronę ma płynąć mocz. Z tej strony przykręcamy jak najniżej, a z przeciwnego końca klatki jak najwyżej się da. Przykręcamy do listwy podtrzymującej podłogę od tyłu.

P.S.
Jeśli się dobrze przyjrzycie zobaczycie że szczelina pomiędzy podłogą a listwa na d nią jest od zewnątrz sporo szersza.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 mar 2014, 23:59 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(18)
Konstrukcja gotowa.
Kolej na drzwiczki, (problem jedynie w tym, ze bez odpowiedniej maszyny to raczej nie wykonalne)
Jestem zwolennikiem drewnianych ram z założoną siatką zamocowanych na całej szerokości oczka. Bez żadnych zakamarków.
Drzwiczki to najtrudniejszy element do wykonania, ale też najbardziej widoczny, więc nie warto oszczędzać na materiałach.
Najlepiej sprawdzają mi się dobrze wysuszone i oszlifowane listwy kupowane w sklepach z artykułami wykończeniowymi mieszkań. powinny być lekkie, a więc sosnowe. W takich sklepach można sobie przebierać więc zawsze korzystam i biorę tylko takie bez sęków.
Wymiary zależą od wielkości drzwiczek. Do mojej wystarczają takie 3x4. Przy większych można 4x5 a bardzo dużych 4x6.

Pora przyciąć listwy (Długość trzeba dobrać do szerokości i wysokości oczka więc nie ma sensu podawać tu wymiarów). Warto przyłożyć się i bardzo dokładnie odmierzać i docinać długość to potem drzwiczki nie będą "koślawe".
Po docięciu pora na obróbkę.

Zdjęcie po lewej przedstawia pilarkę z opuszczana piłą. Posiada ona prowadnice wzdłużną, oraz przesuwaną ułatwiająca cięcie pod katem. Piła wystaje ponad blat stołu równo 1/2 grubości listwy (u mnie to będzie 1,5cm)
Listwa wzdłużna odsunięta jest od krawędzi piły (tej dalszej od listwy) na odległość równą szerokości listwy (u mnie 4cm).

Zdjęcie po prawej pokazuje jak się tnie. przyciskając listwę do blatu a jednocześnie do prowadnicy przesuwanej prowadzimy listwę opierając jej czoło o prowadnice wzdłużną.

Powtarzamy czynność na wszystkich elementach drzwiczek pamiętając aby oba cięcia było ZAWSZE po tej samej stronie listew.

UWAGA! Zabezpieczenia pilarki zostały zdemontowane WYŁĄCZNIE do zdjęcia,z wyjątkiem klina rozchylającego który niestety uniemożliwia wykonanie tego rodzaju cięcia.
Wszelkie ustawianie prowadzimy przy wyjętej wtyczce zasilania


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2014, 9:40 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(19)
Ciecie wzdłużne.

Zdjęcie pierwsze z prawej.
Ustawiamy prowadnice wzdłużną tak, by odciąć od strony wcięcia poprzecznego dokładnie tyle i le wynosi połowa grubości listwy. Pamiętamy przy tym ze sama piła pozostawia sznyt o pewnej grubości więc nie może "iść środkiem listwy.
Jako punkt odniesienia przy mierzeniu bierzemy krawędź zęba tnącego dalsza od listwy. Krawędź zęba a nie powierzchnię tarczy piły bo zęby są rozwiedzione.
Na zdjęciu po lewej widać ze wcięcie wzdłużne nie jest tak samo głębokie u dołu jak i u góry, ze względu na kształt piły.
Przeprowadzając próbę na zbędnym kawałku znajdujemy miejsce dokąd powinniśmy ciąć listwę aby nie bylo za głęboko a ptem zaznaczamy kreseczką na prowadnicy. Gdzie kreseczka chyba widać? :D


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2014, 9:53 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(20)
Listwy po przycięciu wymagają ręcznej obróbki (chyba ze ktoś ma możliwość zrobić cięcie wzdłużne na pile taśmowej)
Nie jest to skomplikowana sprawa.
Na pierwszym zdjęciu po lewej widać dwie listwy po cieciu. Kawałek który nie jest nam potrzebny nadal trzyma się listwy. Usuniecie go polega na ściśnięciu i sam odpadnie pozostawiając trójkąt pokazany na zdjęciu drugim od lewej. Przy użyciu ostrego noża ścinamy ten trójkąt. Jeśli wcięcie poprzeczna jest zbyt płytkie należy go pogłębić przy użyciu małej piłki. Najlepiej do metalu.

UWAGA! Jeśli drzewo nie chce pęknąć znaczy, że nie jest wystarczająco suche do budowy drzwiczek. Przy zakupie materiału w sklepach jest to mało prawdopodobne, ale nie można tego bagatelizować. Dosychanie listew na zmontowanych drzwiczkach spowoduje ich wypaczanie a wszelkie połączenia będą luźne.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2014, 10:24 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(21)
Montaż drzwiczek.

Zdjęcie pierwsze od lewej:
Potrzebne narzędzia i materiały:
- przycięte listwy
- wkręty do drewna długość 30mm średnica 3mm.
- kątowniki okienne 100mm starczą, po dwa na drzwiczki
Wiertarka + wkrętarka, odpowiednie wiertło Dla 3mm wkrętów wystarczy 2mm-2,5mm,5śrubokręt, ołówek, kątownik stolarki, szablon do montażu

Zdjęcie drugie od lewej.
Szablon do montażu. Jest to kawałek płyty OSB, meblowej czy też sklejki nieco większy od planowanych drzwiczek.
1. Wzdłuż dłuższej krawędzi przykręcamy listewkę nieco krótszą od dłuższej listwy drzwiczek.
2. Wyznaczamy kat prosty z jednego końca i przykręcamy druga listewkę.

Zwróćcie uwagę na narożnik. Dłuższa listwa może swobodnie wysunąć się poza szablon, Krótsza może także wysunąć się poza jego obrys. Takie rozwiązanie wyeliminuje problem, że listwy zamiast opierać się o siebie likwidując luz będą opierać się o szablon.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 mar 2014, 23:08 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(22)
Składanie drzwiczek.
Uwaga! Wszystkie łączenia umieszczone w zakładkach muszą być wcześniej nawiercone, tak by wkręt "trzymał" jedynie w części od spodu.
Pozostałe wkręty wymagają nawiercenia na 3-4 mm. Proszę tego nie lekceważyć to nie będzie pęknięć

1. - Składamy dwie z listew. Układamy kątownik okienny bliżej wewnętrznych krawędzi listew (Nie będą nam przeszkadzać przy montowaniu zawiasów) i nawiercamy (u mnie na 15mm) otwór pod wkręt w samym narożniku i wkręcamy.
- Potem wkręt na końcu ramienia jednej z listew.
- Sprawdzamy poprawność ustawienia listew i na końcu kątownika w drugiej listwie.
- Uzupełniamy pozostałe wkręty nie zapominając o delikatnym nawierceniu

2. - Układamy kolejna parę listew.
- Nawiercamy górną listwę i wkręcamy jeden wkręt bliżej wewnętrznych krawędzi listew.

3. - na skręconej parze układamy wcześniejszą z kątownikiem
- Sprawdzamy mierząc przekątne, czy na pewno mamy prostokąt
- Powtarzamy czynności jak przy montowaniu kątownika ze zdjęcia 1.
Pamiętamy ze kątowniki maja być po tej samej stronie na rogach listwy pionowej drzwiczek. Jeśli po zamontowaniu drzwiczek kątowniki znalazły by się oba na dole, lub oba na górze nie spełnia swojej funkcji. Jeśli drzwiczki będą duże lub macie jakiekolwiek zastrzeżenia co do wytrzymałości możecie dać ich cztery na wszystkich rogach

4. - odwracamy drzwiczki i układamy ponownie na przyrządzie-szablonie.
- sprawdzamy przekątne
- nawiercamy na rogach górne listwy tym razem bliżej zewnętrznych krawędzi
- wkręcamy wkręty

Po zakończeniu montażu sprawdzamy czy jakiś wkręt nie przeszedł na wylot. Jeśli tak spiłowujemy go pilnikiem.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 mar 2014, 7:40 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(23)
Następnym etapem jest malowanie.
Kilka zasad które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę.
- O estetyce klatki tak naprawdę decyduje przygotowanie powierzchni do malowania a nie rodzaj i cena impregnatów i lakierów. Warto poświecić trochę czasu i papieru ściernego na wygładzenie ramy drzwiczek i słupków w klatce.
- Lepiej prezentuje się dwie cienkie warstwy, niż jedna gruba
- Najnowsze farby na podłożu wody nie ustępują jakością tym do których rozpuszczalnikiem jest benzyna czy nitro a na pewno są mniej szkodliwe i mniej śmierdzą. Zaoszczędzicie przy okazji na rozpuszczalnikach i pędzlach.

Ja przy malowaniu używam preparatu który nazywa się Lazura. Stosuje tylko jedna jej warstwę przykładając się do malowania ze względów oszczędnościowych, Druga warstwą jest lakier bezbarwny, Nie zapominam o tym ze po malowaniu lazurą i jej wyschnięciu papierem ściernym (500) wygładzam wszelkie zabrudzenia i nierówności.

W malowaniu klatki na tym etapie najistotniejsze są przednie słupki i listwy oraz drzwiczki jeszcze przed montażem siatki.
pozostałem elementy jak np ścianki boczne można zostawić na koniec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 mar 2014, 8:06 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(24)
Montowanie siatki
Rzecz moim zdaniem prosta i nie wymagająca instrukcji, co najwyżej kilku sugestii.

1. siatkę od wewnątrz czy od zewnątrz? To sprawa indywidualna. Kilaka za i przeciw takim rozwiązaniom
a) od zewnątrz. Ułatwia nam zawieszenie poideł na odpowiedniej wysokości. Nieco zwiększa powierzchnię klatki.
Wadą jest ze drzwiczki są narażone na obgryzanie przez króliki, na dolnej listwie od wewnątrz drzwiczek zbiera się podściółka i nieczystości i przy otwieraniu sypie się nam pod klatki. Przy mocowaniu zszywkami tapicerskimi królik opierając się o drzwiczki może ją wypchnąć-oderwać. Siatka przeszkadza w montowaniu zawiasów.
b) od wewnątrz Nie ma powyższych wad jednakże górna listwa ramy drzwiczek utrudnia powieszenie poideł szczególnie przy dość niskich oczkach 30-45cm. Może być problem z zawieszeniem karmideł zewnętrznych z klapką.
Zabezpiecza jednak drzwiczki przed podgryzaniem. Zawiasy łatwo się przykręca a co dla mnie najważniejsze mogę na zimę od zewnątrz wcisnąć pomiędzy ramy kawałek poliwęglanu zabezpieczając przed mrozem i przeciągami.

Najlepsza siatka moim zdaniem jest zgrzewana o oczku 10mm z drutu 1mm-1,2mm. Ocynkowana.
Jest wystarczająco zabezpieczona przed rdzewieniem. Na tyle gruba że królik jej nie wygnie opierając się o nią i ma na tyle małe oczka, że myszy nie przedostaną się do środka.

Przycięta siatkę należy dokładnie sprawdzić i szerokim pilnikiem wyrównać ostre końce drutów. Unikniemy wtedy skaleczeń królików a i swoich rąk tez.
Mocowanie polega na "przyszyciu" jej zszywkami tapicerskimi. Doradzam używać 12mm i nawet jak zszywacz sobie nie poradzi z wbiciem do końca to łatwo to poprawić niewielkim młoteczkiem. Siatka powinna zachodzić co najmniej 1,5-2cm na ramę.
Zszywki bijemy dość blisko wewnętrznej krawędzi. Jeśli zostawimy za duży odstęp słoma będzie nam się wsuwać pomiędzy siatkę i ramę, a wydłubywanie jest dość uciążliwe. Zszywki "bijemy" na te druty które przylegają do ramy, a nie te odstające.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 mar 2014, 7:44 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(25)
Montowanie drzwiczek

Jak widać nie jestem zwolennikiem "ogromnych" zawiasów. Nie dodają one urody żadnej klatce. :D
Doświadczenie podpowiada, że ich wytrzymałość zależy bardziej od szerokości niż długości.
(Dla wyjaśnienia. Szerokość mierzy się wzdłuż drutu łączącego oba skrzydła a długość po rozłożeniu skrzydełek zawiasu w poprzek drutu.)
Jeśli ktoś jest miłośnikiem znacznie większych zawiasów, to kątowniki wzmacniające musi dać od wewnątrz drzwiczek (ale to utrudnia montaż siatki) albo od strony zamknięcia, a nie zawiasów.

Pomiędzy drzwiczkami a zamontowaną podłogą, pozostawiam szczelinę 05,cm. Na zdjęciu jest znacznie większa, ale to tylko w tym wyjątkowym przypadku. Testuję nową podłogę musiałem zostawić większą szczelinę na ewentualna wymianę podłogi na inny, grubszy materiał.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 mar 2014, 8:03 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
(26)
Ścianki działowe.

Jak widać na zdjęciu są składane z kilku elementów w pionie. Jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie:
1. Przykręcając (np deski) w poziomie musimy robić zakładkę na słupki a więc równocześnie na dolna listwę. Wtedy robi się pod nią wnęka BARDZO trudna do wysprzątania. "Wpuszczanie" desek wymagało by natomiast montowania na słupkach dodatkowych pionowych listewek.
2. Ścianka nie jest prostokątem bo mamy spadek podłogi i sufitu. Jest więc trapezem. Dokładne docięcie takiej wielkiej powierzchni bez specjalistycznych narzędzi albo szablonów graniczy z cudem. Docinanie mniejszych "kawałków" jest łatwiejsze
3. Mam możliwość wykorzystania "odpadów" czyli kawałków krótkich desek, płyty OSB, meblowej czy co tam mam.
4. Mam możliwość wyjmowania (jak na zdjęciu) ostatniego kawałka i wtedy robi mi się jedno duże oczko zamiast dwóch mniejszych (dla samicy z młodymi)
(Możecie sobie także wyobrazić jak dostawia się do tego otworu kotnik i mam samice w jednym oczku a kotnik w drugim. :D )

Przykręcanie jest proste, należy także tak dobrać wkręty, żeby nie przeszły na drugą stronę i wywiercić sobie wcześniej otworki. Zalecam docinanie tych elementów na wcześniejszym etapie robót (kiedy klatka leży na boku) opisanie i ponumerowanie załatwi problem z późniejszym montażem.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS