Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:48

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 sie 2014, 16:25 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem przedwojennej książki (1922r.) "Króliki (Rasy i Hodowla)" autorstwa Maurycego Trybulskiego.
Będąc pod wrażeniem pomysłowości naszych dziadów postanowiłem przybliżyć jeden z przedstawionych w książce pomysłów.
Moje ewentualne uwagi i spostrzeżenia umieszczę kursywą dla jasności przekazu.

"Do bardziej skomplikowanych, lecz nie pozbawionych zalet, należą stajenki dla królików pomysłu L. Przyłubskiego. Stajenka ta ma właściwie trzy ubikacje (czytaj pomieszczenia):
1) część ogólną widną, której przednia ścianka (osiatkowane drzwiczki) nie dochodzi do wierzchu, aby przez pozostały otwór wrzucać karmę, nie otwierając klatki;
2) część wykotową, zaciemnioną, z otworem od wewnątrz dla królika i drzwiczkami nazewnątrz, przez które hodowca może obejrzeć i oczyścić gniazdo;
3) półkę nad gniazdem, gdzie samiczka chroni się przed natarczywością młodych. Na półce jest tam jeszcze mała szufladka - korytko dla paszy przeznaczonej tylko dla samicy."


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sie 2014, 16:45 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Moje dotychczasowe doświadczenia wskazują, że pomysł (poza jedną wadą w moim przypadku tj. brak odpowiedniej przestrzeni na królikarnię) ma same zalety.
1. Szczelina nad drzwiczkami, przy odpowiednim zawieszeniu paśnika na zielonki czy mlecze znacznie ułatwia podawanie. Przy otwieraniu zdarzają się spore problemy w opanowaniu rozbrykanej gromadki. :D
2. Kotnik, jego umieszczenie i możliwość sprawdzenia w taki sposób ze samica może tego nawet nie zauważyć jest genialnym rozwiązaniem. Możliwość ocieplenia takiej konstrukcji na zimowe wykoty jest także nie do przecenienia.
3. Półka nad kotnikiem to już majstersztyk pomysłowości i znajomości rzecz.
Ileż to razy z niepokojem obserwowałem ucieczkę samicy przed natarczywym oseskiem kiedy to resztą miotu pierzchała spod łap samicy. Nie jestem pewien czy przypadkiem niektóre upadki młodych w wieku 10-20 dni nie były spowodowane obrażeniami po nadepnięciu przez samicę. :(
Nie bagatelne znaczenie ma szuflada- korytko. Ileż ja się muszę nagimnastykować z podaniem marchwi samicy w taki sposób by młode się do niej nie dobrały. :D Matce marchew służy a im nie koniecznie.
W późniejszym okresie na półka tez jest bardzo pomocna. Nie raz widziałem część miotu drzemiąca na kotniku część w środku a część na podłodze. Maja więcej miejsca.
Stara szkoła w hodowli mówiła, że królik wystawowy (sportowy) wymaga ruchu. Jak ma mu się rozwinąć prawidłowo układ mięśniowy jak tylko siedzi i pałaszuje. Niezła gimnastyka takie wskakiwanie i zeskakiwanie z półki. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sie 2014, 17:56 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 17 lis 2012, 12:43
Posty: 105
GG: 0
Miejsce zamieszkania: hermanowa
Województwo: podkarpackie
super takie coś
kiedyś myślałem o zrobieniu czegoś podobnego tylko o tej półce nie pomyślałem
szkoda że niema wymiarów tej klatki np jaki wysokość powinna mieć ta półka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sie 2014, 8:44 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Wymiary to nie problem. :)
Trzeba i tak dopasować je do własnych królików. Myślę że nad kotnikiem nie trzeba więcej niż 35-40cm dla ras średnich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS