Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 lip 2013, 11:12 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Mam przypadek odgniotów u samców WJS , pomieszczenie w którym znajdują się króliki z racji pory roku i pogody wieczorami oraz w nocy jest otwarte . Nad ranem słyszę bardzo głośne tupanie w klatkach .Dwa samce dostały odgnioty , jeden stary 2 letni drugi młody 5 mc . Stary ma odgnioty które ja traktuję jako wada nabyta , uszkodzenie mechaniczne . Młody mam dylemat iż jest to wada genetyczna . Na co powinienem zwrócić uwagę aby rozróżnić uszkodzenie mechaniczne od wady genetycznej .

Oczywiście takie króliki nie nadają się na wystawy , tylko do dalszej hodowli z wyjątkiem królika o podłożu genetycznym .


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21 lip 2013, 17:50 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Przyczyna jest jedna , i raczej nie genetyczna , weż zrób maść z kitu pszczelego i do Długołeki nie bedzie po odgniotach śladu


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22 lip 2013, 12:53 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 14 sty 2013, 19:55
Posty: 89
Images: 43
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Nowogrodziec-Biłgoraj
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Moim zdaniem przyczyn może być kilka. Mała klatka na dużego królika oraz wilgoć w niej występująca, a także nieprawidłowa przemiana materii spowodowana podawaniem zbyt treściwej paszy nie podając przy tym sianka świeżego


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17 wrz 2013, 20:40 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 14 sty 2013, 19:55
Posty: 89
Images: 43
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Nowogrodziec-Biłgoraj
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Ja bym proponował na odgnioty użycie srebra koloidalnego. Zabija wszystkie wirusy i bakterie.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06 paź 2013, 9:29 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Ostatnio rozmawiałem z jednym z hodowców , który twierdzi że odgniotów u królika nie można zaliczyć jako zmiany chorobowe . Nie daje mi to spokoju , jest to błedne z moim tokiem rozumowania więc postanowiłem bardziej temu poświęcić czas i poszukać dodatkowych informacji na ten temat.
Z rozmów przeprowadzonych z lek. wet wynika że ja się nie mylę i dobrze interpretuję iż odgnioty są zmianą chorobową , dodatkowo tak jak wcześniej pisałem odgnioty są o dwóch podłożach genetyczne i nabyte . Hodowca twierdzi że potrafi je odróżnić , ja niestety nie . Czy może ktoś wie jak to się odróżnia ?


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06 paź 2013, 11:10 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Ja mam podobny pogląd do Twojego Paweł, ale trochę inny.
Niezależnie czy odgnioty powstały od jakiś nierówności w podłodze klatki, czy są tzw. genetyczne, to jedno i drugie jest chorobą.
Z tym, że przez genetyczne rozumiem takie, które są następstwem może cieńciejszej skóry, a może rzadszego i krótszego owłosienia stóp.
Z tego wnioskuję, że odgnioty tzw. genetyczne nie zawsze muszą powstawać i można je ograniczyć sposobem utrzymania, a dokładniej rodzajem podłogi i zawartością ściółki.
Pogląd jakoby jakiś gen powodował zawsze odgnioty, niezależnie od warunków utrzymania jest mi obcy.
Mój wniosek odnośnie odgniotów genetycznych jest taki, że owa przyczyna genetyczna ma ścisły związek z budową królika.
W zwiazku z tym, że jedno i drugie jest chorobą, to nie wnikam w ich rozróżnianie, bo ewentualne leczenie jest takie same.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09 paź 2013, 17:49 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Włodek się wypowiedział na temat odgniotów , a inni jakie mają zdanie na ten temat ?


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09 paź 2013, 19:03 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Również uważam że odgnioty mają podłoże chorobowe jak i po trochu również genetyczne. Jeszcze nie spotkałem się jak na razie w mojej hodowli z tą przypadłością.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09 paź 2013, 22:46 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Jak zwał, tak zwał. Pytanie co z tym dalej robić.
Udawać, że odgniot to nic takiego? No ja nie wiem? Ciekawi mnie czy kupując takiego królika uznamy, że jest zdrowy?
Ja na pewno nie.
A co z Wystawami?
Jestem zdania, że odgniot jest zmianą chorobową, jednakże w przeciwieństwie np do kataru czy "łupieżu" nie jest "zakaźny".
Skoro tak, to nie można usuwać go z Wystawy. Niech w klatce siedzi.
A co z oceną? Tu także nie mam wątpliwości. Nie można żadnymi przepisami zmuszać Sędziów do wystawiania cenzurki takiemu królikowi. Zmuszać, bo zapis w rodzaju "że odgnioty nie mają wpływu na ocenę" zmusza Sędziego do uznania Zwierzęcia za zdrowe. Nie można także użyć zapisu że "za odgniot zwierze ma być Wyzerowane".
Najprościej jest więc uznać, że taki królik nie będzie oceniany.
Najprościej i najuczciwiej. Nie zapominajmy, że Wystawy mają także za cel propagowanie właściwej opieki nad Zwierzętami.
Chyba nikt nie ma wątpliwości że można w nieskończoność godzić się na niewyczesane, skołtunione króliki na Wystawie. Z przerośniętymi pazurami, że o stanie narządów rozrodczych nie wspomnę. Coraz więcej Wystaw opiera się na 7 punktowej tabeli ocen.
I co? Odgnioty maja zostać niezauważane. Moim zdaniem nie.

Wniosek moim zdaniem powinien być jeden. Nie przywoźcie na Wystawy królików z odgniotami, bo to nie ma sensu.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01 lis 2014, 23:32 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 03 kwie 2013, 10:48
Posty: 16
Images: 0
Lokalizacja: SMARDZÓW
GG: 0
Miejsce zamieszkania: SMARDZÓW
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Witam.Dużo było napisane w tym temacie czy to choroba genetyczna czy niedbalstwo hodowcy.Ja natomiast mam prośbę,ażeby ktoś napisał jak takie odgnioty skutecznie leczyć.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS